Czy kamerki samochodowe są legalne w Polsce?

Czy kamerki samochodowe są legalne w Polsce?

12 maja, 2022
0 Komentarze

Kamerki samochodowe stają się coraz bardziej popularne, ale wciąż bywają kontrowersyjne. I nie powinno to dziwić, bo choć kamery wideo są w Polsce legalne, przepisy mogą być niejednoznaczne.

W Europie jest duża swoboda, jeśli chodzi o kamery samochodowe. Nie ma jednolitych przepisów, różnią się one znacznie w zależności od kraju, a czasami pozostawiają też duże pole do interpretacji. Niektóre kraje zakazują nawet posiadania prostego rejestratora, inne wymagają od kierowcy zamontowania go tak, aby nie zasłaniał mu widoku. Zamieszanie jest jeszcze większe, jeśli chodzi o publikowanie nagrań. A co z Polską, gdzie w ostatnich latach kamery stały się popularne?

W Polsce posiadanie i używanie kamerek w samochodach jest legalne, ale pod pewnymi warunkami. Ich liczba rośnie z roku na rok, a zaobserwowanie urządzeń na przedniej szybie samochodu nie jest już zaskoczeniem. Niektórzy nagrywają, by chronić się w razie kolizji. Inni szukają rozgłosu w mediach społecznościowych. Jeszcze inni, ponieważ dostarczają policji dowody naruszenia przepisów. Ale nie można z tych urządzeń korzystać bez ograniczeń. Polskie prawo chroni dane osobowe nawet przestępców.

Najważniejsze zasady korzystania z kamer w Polsce:

  • W Polsce można używać kamer samochodowych i przechowywać ich nagrania. Status? Używamy filmów do własnych celów. Po drugie, nagrania nie są w żaden sposób cenzurowane.
  • Możesz nagrywać innych użytkowników drogi i przesyłać wideo do policyjnej skrzynki pocztowej. Policja potraktuje nagranie jako dowód naruszenia przepisów i nałoży na kierowcę grzywnę. Ponownie przypominamy, że to nie pozwala rejestratorowi łamać zasad.
  • Kamera samochodowa może udowodnić, że jesteśmy niewinni, jeśli uczestniczymy w wypadku. Możesz wykorzystać nagrania do obrony.

Wideorejestratory przepisy. A czego w Polsce nie wolno robić?
Jeśli chcecie nagrać, jak ktoś łamie przepisy, to pamiętajcie, że pod żadnym pozorem nie możecie sami nie respektować przepisów. Nawet, kiedy wyślecie takie nagranie na policyjną skrzynkę, to możliwe, że i wy zostanie ukarani mandatem. A jak już jesteśmy przy policji, to nagrywając interwencję policyjną, nie można utrudniać funkcjonariuszom wykonywania czynności służbowych. W takich przypadkach najlepiej jest powiadomić policję, że są zarejestrowani i postępować zgodnie z ich instrukcjami. Zarzut utrudniania realizacji czynności urzędowych jest poważny, lepiej nie wykorzystywać patrolu jako wymówki do przeprowadzenia.

Czy możesz nagrywać i publikować? Trzeba być bardzo ostrożnym
Nagrania z kamery samochodowej można opublikować w internecie tylko wtedy, gdy wyeliminowane zostaną wszystkie czynniki pozwalające na ustalenie sprawcy wykroczenia. Samo rozmycie twarzy może nie wystarczyć. Powinno się również zacierać bardzo charakterystyczne napisy i naklejki. Temat tablic rejestracyjnych i niekończąca się debata o tym, czy są to dane osobowe, czy nie, to osobna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie wpisy

Copyright © 2021 Motobaza.net
Przeczytaj Regulamin oraz Politykę prywatności